Mokotowski feniks - GRA MIEJSKA

Raport policyjny 28 sierpnia, 1879 roku, komisariat XVI -Mokotów, ul. Tyniecka 40

 

Jak wszem wiadomo szanowana na Mokotowie rodzina Pusłowskich – najpierw Ksawery, a teraz jego brat Wandalin – zgromadziła w swoim Pałacu w Królikarni wielkie i cenne zbiory sztuki – obrazy, rzeźby, rzadkie księgi i stare gobeliny.

Niestety trzy dni temu nieoczekiwanie pałac spłonął. Kurier Warszawski donosi że "pożar wybuchnął tak gwałtownie, iż wszelki ratunek okazał się niemożliwy. Śliczny budynek, którego wnętrze zdobiło mnóstwo dzieł sztuki, a obok obrazów obejmowało wiele cennych pamiątek, stoi dziś w szczątkach, szczerniałych od ognia.(...) Szkody są ogromne, ale najważniejsza jest, że ze zgorzenia pałacu Królikarni ubyło jedno muzeum krajowe, jeden zbiór dzieł sztuki i zabytków, których już żadna siła ludzka nie powróci".

W obliczu tej tragedii komisarz mokotowskiej policji, Jan Męstewko z posterunku przy ulicy Tynieckiej 40, prosi o pomoc szanownych obywateli w wyjaśnieniu przyczyn pożaru i złapania sprawcy.

 
Gra miejska „Mokotowski feniks czyli tajemnica pożaru w Królikarni"

5 września 2015 r. (sobota) o godzinie 11.00 na terenie Mokotowa rozpocznie się historyczna gra miejska przenosząca uczestników w czasy końca XIX wieku. Wydarzenie skierowane jest do zespołów rodzinnych (co najmniej dwuosobowych), a udział w nim jest bezpłatny.
CZAS TRWANIA: 5 września 2015 r., godz. 11:00–15:00 (rejestracja grup 11.00 – 11.45, czas potrzebny do odwiedzenie wszystkich punktów gry – około 2 godziny)
ZASIĘG: Gra odbywa się na terenie dzielnicy Mokotów, punkty gry znajdują się na ulicach: Tyniecka, Ursynowska, Puławska.
ZAPISY: Udział w grze jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zapisy zbierane są na określone przedziały czasowe:11:00, 11:15, 11:30, 11:45
W zabawie, osadzonej w realiach Warszawy XIX wieku, coś dla siebie znajdzie miłośnik historii i aktywnego spędzania wolnego czasu w każdym wieku. W fabule pojawią się wątki związane z ważnymi postaciami tamtej epoki charakterystycznymi dla Mokotowa – Wandalinem Pusławskim, właścicielem Królikarni, Franciszkiem Szusterem właścicielem pałacyku i posiadłości Promenada czy Józefem Hussem – architektem. Uczestnicy gry przeniosą się w wyobraźni do XIX wieku, poznając historię jednej z najstarszych dzielnic Warszawy i rozwiązując zagadkę tajemniczego pożaru w Królikarni …
Gracze stają się asystentami komisarza mokotowskiej policji Jana Męstewko (postać fikcyjna) i pomagają mu znaleźć podpalacza. W rzeczywistości pokonują trasę składającą się z 8 stacji, na których spotykają animatorów gry przebranych za postaci z epoki, wcielających się w rozmaite role, którzy za poprawnie wykonane zadanie na danym etapie gry, nagradzają wskazówkami ułatwiającymi zakończenie „śledztwa”. Wśród zadań, które czekają na uczestników jest m.in. projektowanie własnego rodzinnego herbu, przygotowanie makiety kuchni Królikarni, odbicie i porównanie odcisków palców. W punktach kontrolnych, uczestnicy dostają również specjalne naklejki zabytkowych budowli na Mokotowie związanymi z rodziną Szustrów i Pusłowskich.  
Finał gry polega na zaprezentowaniu rozwiązania zagadki.Za prawidłowe wskazanie winnego uczestnik gry otrzyma wyjątkową nominację.
START: Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży, ul. Tyniecka 40